Co warto zobaczyć w Krakowie?
Kraków, stolica Małopolski i dawna stolica Polski, to miasto, które odwiedzają każdego roku miliony turystów z kraju i zagranicy. Pełen zabytków, muzeów, malowniczych miejsc — jest idealny zarówno na weekendowy pobyt, jak i baza wypadowa dłuższego pobytu w Małopolsce. Niezależnie jednak od długości pobytu, warto sprawdzić co zwiedzić w Krakowie i jakie atrakcje oferuje to miasto.
Co zwiedzić w Krakowie? Zabytki i atrakcje turystyczne
Przez kilkaset lat Kraków był stolicą Polski. Nie mogło to pozostać bez wpływu na jego architekturę i zabytki, które przetrwały do naszych czasów. Najważniejsze historyczne miejsca w Krakowie usytuowane są między Wawelem i Barbakanem oraz w najbliższych okolicach Rynku. Osią tego obszaru jest Droga Królewska, łącząca zamek królewski z Rynkiem i Bramą Floriańską. Zwiedzanie Wawelu może zająć dobrych kilka godzin, dlatego warto je dobrze zaplanować. Na terenie wzgórza znajduje się Zamek Królewski z udostępnionymi do zwiedzania salami i komnatami, Katedra Wawelska, w której pochowani są władcy Polski oraz osoby szczególnie zasłużone dla kraju, a także Smocza Jama – wapienne grota, którą wedle legendy zamieszkiwać miał Smok Wawelski. Wawel z Rynkiem połączony jest brukowanymi ulicami Starego Miasta, w tym Grodzką, Kanoniczą i Senacką. Znajdują się tu okazałe kamienice mieszczańskie i pałace dawnych możnowładców, jak również interesujące, zabytkowe kościoły, np. romański kościół św. Andrzeja czy stojący tuż obok barokowy kościół św. Piotra i Pawła. Drogę Królewską mniej więcej w połowie przecina ul. Franciszkańska, przy której znajduje się gotycki kościół franciszkanów. Warto zajrzeć do niego przede wszystkim ze względu na wspaniałe witraże, zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego. Rynek w Krakowie jest miejscem, wokół którego skupia się główne turystyczne życie miasta. Nie ma turysty, który by tu nie trafił i nie został oczarowany jego magią. Oprócz stojących wokół kamienic, z których każda ma swoją niepowtarzalną historię, wyróżnia się tu posadowiony na środku gmach Sukiennic. Oprócz kramów z wyrobami rękodzielniczymi mieści się w nim Galeria Malarstwa Polskiego, w której zobaczyć można m.in. dzieła Matejki, Bacciarellego, Michałowskiego, Chełmońskiego czy Podkowińskiego. Jednak najważniejszym zabytkiem krakowskiego Rynku jest niewątpliwie Kościół Mariacki. Gotycka budowla kryje w sobie prawdziwy skarb- rzeźbiony ołtarz Wita Stwosza przedstawiający sceny biblijne związane z Matką Boską. Z wieży kościoła, co godzinę hejnalista gra słynny hejnał, który jest najbardziej kojarzoną z Krakowem melodią. Chętni mogą spojrzeć na Rynek, Sukiennice, pomnik Mickiewicza i słynne kramy krakowskich kwiaciarek z wieży kościoła, pokonując najpierw strome schody prowadzące na szczyt. Z Rynku ulicą Floriańską dochodzi się do Bramy Floriańskiej, która zamyka Stare Miasto. Przed nią znajduje się gotycki Barbakan, jeden z nielicznych w Polsce zachowanych przykładów tego typu architektury.
Muzea Krakowa – skarbiec wiedzy i różnorodności
Oprócz wspaniałych zabytków Kraków może się też pochwalić fascynującymi muzeami. Najważniejszym z nich jest Muzeum Narodowe, w którego zbiorach znajdują się niezwykle cenne dzieła sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej oraz broń i rzemiosło artystyczne. Jednym z oddziałów Muzeum Narodowego jest mieszczące się na Starym Mieście Muzeum Czartoryskich, w którym przechowywany jest jedyny w zbiorach polskich obraz Leonarda da Vinci, Dama z gronostajem. Zbiory krakowskich muzeów są niezwykle różnorodne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Szukając informacji i zbiorów związanych z historią i kulturą miasta, warto skierować się do Muzeum Krakowa. Jego rozsiane po całym mieście oddziały odkrywają znane i mniej znane oblicza Krakowa oraz jego pasjonującą historię. Warto też zajrzeć do Muzeum Etnograficznego w Krakowie, które posiada największy zbiór słynnych szopek krakowskich. Tradycje ich budowy zostały w 2018 r. wpisane na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Zupełnie odmienny i mniej formalny charakter ma Polonia Wax Museum. To miejsce, gdzie zgromadzono woskowe figury osób należących do świata sportu, muzyki, filmu czy polityki. Jak wszystkie tego typu obiekty na świecie, jest to miejsce, gdzie wiedza miesza się z rozrywką, a ważnym punktem jest też możliwość zrobienia sobie zdjęcia ze swoim idolem.
Kraków – atrakcje z dziećmi
Jeśli chodzi o atrakcje dla dzieci, Kraków także ma się czym pochwalić. Najmłodszych, wychowanych na baśniach i bajkach fascynuje Smocza Jama na Wawelu i buchający ogniem posąg Smoka Wawelskiego przed jej wejściem. Doskonałym miejscem, gdzie najmłodsi mogą poznać historię Krakowa, są Podziemia Krakowskiego Rynku. Interaktywna wystawa z hologramami i animacjami prowadzi krakowskimi uliczkami i pozwala na spotkanie dawnych mieszkańców miasta i przybliża życie w dawnym Krakowie. Jedną z atrakcji dla dzieci w Krakowie jest też Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema znajdujący się w Parku Lotników na Czyżynach. Tu na własne oczy, uszy i inne zmysły można się przekonać, jak działają prawa fizyki. Plenerowa wystawa łączy naukę z zabawą, przez co jest ona łatwiejsza do przyswojenia.